blog.noxeo.pl

Kasa on-line

Dużo się słyszy o zmianach, jakie Ministerstwo Finansów funduje przedsiębiorcom na każdym kroku, aby usprawnić kondycję finansową państwa oraz wykrywać i ograniczać oszustwa podatkowe.

oto kolejne z nich:

Z dniem 29 kwietnia 2019 roku weszło w życie rozporządzenie, które dotyczy kas rejestrujących, z którym przedsiębiorcy muszą się zapoznać. Wielu podatników, którzy są zobowiązani do ich stosowania, powinno przygotować się na ich wymianę. Na początek będą to warsztaty samochodowe oraz stacje paliw, które czas na wymiany tradycyjnej kasy fiskalnej na kasę online będą miały czas do końca roku 2019. Kasy online będą umożliwiały automatyczne i bezpośrednie przesyłanie danych o sprzedaży bezpośrednio do skarbówki. Przedsiębiorcy, którzy zakupią nową kasę będą mogli skorzystać z ulgi na zakup nowych kas w wysokości 90% ceny zakupu jednak maksymalnie 700 zł.

Dodatkowo przedsiębiorcy zobowiązani są w terminie do końca maja 2019 do:

-zapoznania pracowników  z informacją jak ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej zgodnie z podstawowymi zasadami jej prowadzenia oraz o skutkach ich nieprzestrzegania.

– uzyskania od nich oświadczeń potwierdzających o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji

– zweryfikować czy do stawek podatku VAT na kasie rejestrującej mają przypisane odpowiednie litery (oznaczenia) (stawka: A- 22%, 23%; B-7%, 8%; C- 5%; D 0%; E-zw.; F I G pozostałe stawki w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 luba art. 120 ust. 4 ustawy)

Na kasy „starego” typu, tj. z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, zakupionych po 1 maja 2019 roku nie obowiązuje ulga na zakup kasy. Od tego momentu ulga obejmuje wyłącznie kasy online.

Finalnie obowiązek posiadania kas fiskalnych online będzie obowiązkowy dla wszystkich podatników dopiero w 2023 roku (czyli od momentu, gdy przestaną obowiązywać przepisy przejściowe).

Dodaj komanterz

KONTAKT

noxeo sp. z o.o.
ul. Okrzei 3
58-400 Kamienna Góra
tel. +48 5 3333 1000
www.noxeo.pl